Проєктна діяльність

Нашу громаду відібрано до участі у проєкті "Не пали-компостуй!"

Це проєкт-експеримент, який ставить за мету прищепити європейську звичку поводження з опалим листям, сухою травою тощо жителям нашої громади. Ми спробуємо "придумати" шлях "до серця" новосанжарців та зачепилян. Проєкт "Не пали-компостуй" організувала Лабораторія інноваційного розвитку ПРООН в Україні разом із Центром розвитку інновацій.

“Не пали - компостуй”:Новосанжарська ОТГ долучилась до проєкт-челенджу серед активних громад

Лабораторія інноваційного розвитку ПРООН в Україні разом із Центром розвитку інновацій запускають проєкт-челендж для відповідальних громад, які прагнуть ефективно запобігати випалюванню стерні, опалого листя, органічних та інших садових і сільськогосподарських відходів у своїх спільнотах.

Щороку в Україні відбувається понад 56 тисяч пожеж у природних екосистемах та на  відкритих територіях, як свідчать дані Державної служби з надзвичайних ситуацій України. Це завдає мільярдних збитків, забруднює повітря, знищує цілі екосистеми та забирає життя людей. У 2019 році непрямі збитки від пожеж в екосистемах склали близько 3,4 млрд грн; загинуло 84 людини. 

Таку серйозну проблему неможливо подолати лише штрафами – необхідно шукати інноваційні шляхи її вирішення. 

Завдання проєкту:

 • дослідження успішного досвіду запобігання спалюванню органіки; 

 • популяризація практики компостування відходів як альтернативи їх спалюванню; 

 • надання громадянам можливості моніторити пожежі в екосистемах у режимі реального часу на основі супутникових та даних, зібраних учасниками проєкту.

Що отримає наша громада від участі в проєкті, якщо  20 квітня 2020 року потрапить до учасників? 

 • Можливість моніторингу пожеж на території громади в режимі, близькому до реального часу на основі даних НАСА (Національного управління США з аеронавтики і дослідження космічного простору);

 • Е-рішення щодо:

  • ретроспективного аналізу пожеж у громаді за останні 3 роки на основі супутникових даних (аналіз свідчить, що близько 80% підпалів у окремих громадах повторюються на тих самих місцях);

  • даних місцевого моніторингу, проведеного активістами громади;

 • Консультаційну та експертну підтримку щодо використання даних НАСА та е-рішень, ефективних шляхів запобігання палінню, екологічних способів утилізації органічних відходів, зокрема компостування;

 • Комунікаційну підтримку щодо відмови від практики паління та переходу до компостування (матеріали для інформування та залучення мешканців, місцевого бізнесу тощо);

 • Зміцнити імідж громади як екологічно відповідальної серед інших громад, Уряду, інвесторів, міжнародних партнерів, у медіа тощо.

 • Що очікується від громад-учасниць?

  Участь у проєкті передбачає такі заходи:

  • активна комунікація з членами громади, місцевим бізнесом щодо загроз підпалів, шкоди паління садового сміття та екологічних та економічних переваг компостування відходів;

  • мобілізація волонтерів (школярі, молодь, інші члени громади) для збору і поширення  інформації та доповнення карти підпалів даними, зібраними на місці;

  • вжиття інших заходів для зменшення кількості підпалів у весняний сезон; 

  • участь у вебінарах на тему аналізу даних геоінформаційних систем (ГІС);

  • обмін досвідом з іншими громадами-учасницями.

  Для моніторингу буде використано супутникові дані та одне з ГІС-рішень, пілотованих у проєкті "Е-рішення для громад".

  Етапи проєкту

  Пілотний проєкт розрахований на два місяці і включає такі етапи:

  • прийом заявок від громад – до 14 квітня 2020 року;

  • оголошення пілотних громад – 20 квітня 2020 року;

  • квітень-травень 2020 року – проведення заходів у громадах;

  • червень 2020 року – аналіз результатів і даних, зібраних громадами, а також супутникових даних; підбиття підсумків щодо практик у пілотних громадах та комунікація результатів проєкту.

  Упродовж квітня-травня 2020 року громади-учасниці повинні мобілізувати мешканців, домогосподарства та бізнес для участі в проєкті, щоб спільними зусиллями знизити кількість пожеж на території своїх громад.  

  На початку червня 2020 року організатори проєкту проведуть аналіз результатів запобігання весняним підпалам та відзначать найбільш активні та інноваційні громади заохочувальними відзнаками. Ми також будемо збирати інформацію про успішний досвід подолання згаданих проблем та враховуватимемо як дані супутникового моніторингу, так і дані, внесені місцевими волонтерами.

  Компостування як альтернатива палінню

  Досліджуючи практику паління сухостою та органічних відходів, ми спілкувалися з представниками громад та дійшли до висновку, що компостування органічних відходів – це один із найбільш дієвих і екологічно свідомих способів зменшити кількість спалювання в громадах і, можливо, найактуальніший для українських реалій. Тому частина нашого проєкту буде сфокусована на темі компостування.

  В  Україні вже існують практики успішного і економічно-обґрунтованого компостування. Компостування не тільки запобігає утворенню шкідливих парникових газів на звалищах, але й допомагає задовольнити потребу громад у добривах для садового господарства, а також підсипці, матеріалах для ландшафтних робіт тощо.

  У рамках цього проєктного компоненту ми плануємо: 

  • залучити всіх охочих до створення мережі компостувальних майданчиків в Україні, організувати обмін знаннями, сприяти розширенню мережі та вдосконаленню цієї практики;  

  • створити відкриту мапу компостерів України, що сприятиме обміну досвідом між активними громадами і покращенню ситуації з утилізацією органічних відходів в Україні. 

  Розуміючи нинішні потужності і потреби, ми можемо встановити взаємозв'язки між тими, хто має органічне сміття (харчові відходи, залишки врожаю) з тими, хто вже компостує і готовий прийняти більше матеріалу для компостування, або тими, хто зацікавлений в отриманні органічних добрив. Нас цікавлять усі види компостерів: для власного садівництва, будинкові, для спільноти і муніципальні, ті, які є частиною агровиробництва, тощо.

  Запрошуємо поділитися вашим досвідом: для цього просимо вносити інформацію про компостери на нашу карту (посилання буде незабаром додане).

  Підтримка учасників проєкту

  Протягом проєкту громади-учасниці отримуватимуть:

  • комунікаційну підтримку (інформаційні матеріали, постери, рекомендації); 

  • технічні консультації щодо аналізу супутникових даних та роботи з картами;

  • можливість обміну досвідом з іншими громадами-учасницями. 

  У разі виникнення додаткових питань,  можна зв'язатися з організаторами:

  • з організаційних питань – e-solutions@cid.center    
  • з технічних питань (робота з мапою і внесенням даних) – gis@cid.center
  • Лабораторія інноваційного розвитку ПРООН в Україні – acclab.ua@undp.org

  Враховуючи ситуацію з поширенням COVID-19 та введенням карантину, усі консультації по проєкту будуть здійснюватися дистанційно. 

  Про організаторів

  Лабораторія інноваційного розвитку ПРООН в Україні – глобальна ініціатива ПРООН, спрямована на визначення, розробку та розповсюдження інноваційних та стійких рішень для місцевих громад.

  Центр розвитку інновацій спеціалізується на дослідженнях, інноваціях та проєктах, які спрямовані на розвиток демократії участі, е-демократії, партисипативного бюджетування, е-врядування, розумного міста (smart city), колективного розуму (collective intelligence), управління на основі аналізу даних на місцевому та національному рівнях.

НАША ПЕРША ПЕРЕМОГА. Роздільному сортуванню бути

29 травня 2019 року в обласній раді відбулося засідання конкурсної комісії з проведення Конкурсу екологічних громадських ініціатив Полтавської області, заснованого з метою підвищення рівня поінформованості населення Полтавщини в сфері екології, виховання у громадян дбайливого ставлення до довкілля.

У ході засідання комісія розглянула 155 проєктів, поданих на конкурс мешканцями 23 районів області, та визначила кращі з них. За результатами голосування, переможцями визначено 30 проєктів. У  числі переможців і наш проєкт «Сортуй сміття-рятуй життя!»

З переліком проєктів-переможців можна ознайомитися на офіційному веб-сайті обласної ради за посиланням: http: www.oblrada.pl.ua/uploads/peremojci.pdf


КОНКУРС ЕКОЛОГІЧНИХ ІНІЦІАТИВ ПОЛТАВСЬКОЇ ОБЛАСТІ 2019

«Сортуй сміття-рятуй життя! Запровадження системи сортування твердих побутових відходів на території Новосанжарської об’єднаної територіальної громади» - проєкт, який було подано Новосанжарською селищною радою на цьогорічний Конкурс екологічних громадських ініціатив області, метою якого є підвищення рівня екологічної поінформованості населення Полтавщини в сфері екології, виховання розумного та дбайливого ставлення до охорони довкілля, формування екологічного мислення громадян у сфері охорони навколишнього середовища. У рамках проєкту «Сортуй сміття-рятуй життя!» планується забезпечення сприятливих умов для роздільного сортування твердих побутових відходів  на території всієї громади шляхом придбання спеціальних контейнерів та яскравих різнокольорових пластикових ємностей для роздільного сортування ТПВ, встановлення їх на вулицях ОТГ та у загальноосвітніх і дошкільних навчальних закладах Новосанжарської ОТГ, проведення інформаційно-просвітницької  та навчальної роботи серед населення різних вікових  та гендерних  груп  щодо правильного поводження з відходами. 

ЗМАГАЮЧИСЬ ЗА ПЕРЕМОГУ

22 березня 2019 року міжнародна організація Глобал Ком’юнітіз (Global Communities) та команда проекту «Децентралізація приносить прозорість та ефективність в освіті та медицині» (UCCCT) привітала Новосанжарську селищну раду з тим, що нашу громаду було обрано у фінал відбору конкурсу. Другий етап якого складався із практичного завдання, яке проходило 26 березня 2019 року о 10.30 у форматі співбесіди з представниками громади та спеціалістами селищної ради. Остаточний відбір громад у проект буде зроблено на основі балів заявок і оцінок за виконання практичного завдання. Результати оприлюднять на сторінці проекту у соціальній мережі Facebook до кінця березня. 30 громад вявили бажання стати учасниками даного проекту. У разі остаточного відбору Новосанжарської ОТГ для участі в проекті, наша громада стане першопрохідцем на Полтавщині та отримає, розроблені авторами проекту інструменти та методології оцінки ефективності витрат у сфері освіти та охорони здоров'я, поліпшення співпраці мешканців та влади, залучення громадян до прийняття рішень та зниження корупційних ризиків, а також підтримку у впроваджені інституційних механізмів нагляду, таких як наглядові ради та групи доброчесності громад. Глобал Ком’юнітіз разом з партнерами-виконавцями проекту співпрацюватиме з 20 громадами протягом двох років, надаючи навчання та підтримку громадянам, ЗМІ та органам місцевого самоврядування. Проект поєднуватиме навчальний компонент з менторською підтримкою, а також компонент підвищення обізнаності громадян та місцевої влади про інструменти контролю за коштами, ефективність фінансування, відповідальність кожного за прийняття рішень, взаємодію усіх зацікавлених сторін для підвищення прозорості.

НОВОСАНЖАРСЬКА ТЕРИТОРІАЛЬНА ГРОМАДА ОТРИМАЛА ШАНС НА ДОПОМОГУ  В СТВОРЕННІ СУЧАСНОГО  ЦНАП

У листопаді 2018 року команда напряму з покращення якості адміністративних послуг Програми «U-LEAD з Європою» оголосила третій раунд відбору громад для надання допомоги у модернізації та створенні ЦНАП. Комісія з відбору у складі експертів Програми, представників Секретаріату Кабінету Міністрів України, Мінрегіону та Мінекономрозвитку проаналізувала 327 заявок із 22 областей України та відібрала 151 заявку для подальшого аналізу спроможності громад та розробки Технічних Завдань для створення чи модернізації ЦНАП.  Громадами Полтавщини було подано 11 заявок на участь у поточному відборі, з яких 4- пройшли відбір та отримають підтримку. Серед них і Новосанжарська ОТГ. Конкретні види допомоги та її обсяги будуть визначені спільно Програмою та громадою, з урахуванням методологічних підходів Програми до функціонування належного ЦНАП та за результатами візитів до кожної громади. Метою візитів є детальне оцінювання реальних потреб та визначення заходів щодо модернізації та створення ЦНАП. У разі виявлення непереборних перешкод для участі громади в Програмі або надання громадою недостовірної інформації заявка може бути відхилена на будь-якому етапі. З 1 березня 2019 року кожну громаду відвідують уповноважені спеціалісти Програми. Протягом березня-червня 2019 року для кожної спроможної громади буде складене Технічне Завдання для створення чи модернізації ЦНАП із розподілом зобов’язань між Програмою та громадою. Тож вітаємо наших колег - Малоперещепинську, Опішнянську та Піщанівську об'єднані територіальні громади, які разом з Новосанжарською ОТГ  успішно пройшли конкурсний відбір!

ПРОЕКТ ВІД МІНСОЦПОЛІТИКИ "МОДЕРНІЗАЦІЯ СИСТЕМИ СОЦІАЛЬНОЇ ПІДТРИМКИ НАСЕЛЕННЯ УКРАЇНИ"

Новосанжарська селищна рада взяла участь у проекті «Модернізація системи соціальної підтримки населення України», що реалізується за сприяння Світового банку. Цей проект спрямований на надання технічної підтримки об’єднаним територіальним громадам для посилення їх спроможності щодо виконання функцій соціального захисту населення та захисту прав дітей. Як результат - отримали 8 одиниць оргтехніки (2 комп’ютера, 2 ноутбука, 4 багатофункціональних пристрої та мережевий маршрутизатор), яка  забезпечена ліцензійними операційними системами та пакетами офісних програм.

ДЕЦЕНТРАЛІЗАЦІЯ ПРИНОСИТЬ ПРОЗОРІСТЬ ТА ЕФЕКТИВНІСТЬ В ОСВІТІ ТА МЕДИЦИНІ

05.02.2019 року Новосанжарська селищна рада подала заявку на участь у новому проекті «Децентралізація приносить прозорість та ефективність в освіті та медицині» (UCCCT), який виконується міжнародною організацією Глобал Ком’юнітіз (Global Communities).

Проект спрямований на використання у громадах інструментів нагляду за коштами та ефективністю надання послуг в освіті та медицині, поліпшення співпраці мешканців та влади, залучення громадян до прийняття рішень та зниження корупційних ризиків. Метою проекту є підвищення прозорості у галузях охорони здоров'я та освіти, як двох ключових сфер, у яких громадяни особливо стурбовані поширенням корупції, шляхом виконання таких двох завдань:

 • Завдання 1: Підвищити обізнаність громадян про корупційні ризики і прояви, ефективні механізми, що їм запобігають і підтримують прозорість та доброчесність місцевої влади;
 • Завдання 2: Впровадити у громадах інструменти підзвітності та громадського нагляду для запобігання корупції в освіті й медицині на місцевому рівні.

Глобал Ком’юнітіз разом з партнерами-виконавцями проекту співпрацюватиме з 20 громадами протягом двох років, надаючи навчання та підтримку громадянам, засобам масової інформації та органам місцевого самоврядування з метою визначення та прийняття механізмів нагляду і залучення громадян до ефективного використання коштів в освіті та медицині.

Проект поєднуватиме навчальний компонент з менторською підтримкою, а також компонент підвищення обізнаності громадян та місцевої влади про інструменти контролю за коштами, ефективність фінансування, відповідальність кожного за прийняття рішень, взаємодію усіх зацікавлених сторін для підвищення прозорості.

Процедура відбору 

Відбір громад складається з двох етапів: оцінювання заявок і практичне завдання.

Оцінювання заявок. Для оцінки та присудження балів заявкам Глобал Ком’юнітіз створить конкурсну комісію. Ця комісія розглядатиме всі отримані заявки та даватиме рекомендації щодо відбору фіналістів. Конкурсна комісія також враховуватиме присутність інших донорів у громадах для координування зусиль і видів підтримки.

Практичне завдання. Фіналісти першого етапу відбору отримають практичне завдання від проекту у період з 1 по 12 березня 2019, яке буде перевірятись представниками Глобал Ком’юнітіз та партнерськими організаціями. Зазначене завдання буде оцінюватись від «0» до «50» балів відповідно до продемонстрованого рівня мотивації участі та готовності працювати у проекті.

Остаточний відбір громад у проект буде зроблено на основі балів заявок і оцінок за виконання практичного завдання.