Ботулізм-смертельна хвороба

      За оперативною інформацією Державної  служби України з питань безпечності  харчових продуктів та захисту споживачів протягом 2017 року в Україні розслідувано 88 випадків захворювання на ботулізм (постраждало 102 особи), з них 58 випадків   пов’язано із вживанням рибних продуктів.   Зареєстровано 8 летальних випадків, зокрема, у Вінницькій, Донецькій, Черкаській, Сумській, Полтавській та Кіровоградській областях - по одному випадку та 2 випадки у м. Києві. За результатами проведеного епідрозслідування встановлено, що 3 летальні випадки захворювання ймовірно пов’язані з рибними продуктами промислового виробництва, в інших випадках рибопродукти були придбані в місцях стихійної торгівлі або виготовлені в домашніх умовах.

    Ботулізм – це бактеріальне харчове отруєння. Захворювання, зумовлене потраплянням в організм з харчовими продуктами ботулінічного токсину, характеризується важким ураженням нервової системи. Збудником є бактерія – Clostridium botulinum. Вона у вигляді спор дуже широко поширена в живій природі. Її спори знаходяться в грунті,   в мулі озер , рік тощо.   Збудник – спора Clostridium botulinum – не є небезпечний для здоров’я людини, небезпечний – токсин, що виробляється Clostridium botulinum при    розмноженні в безкисневому   середовищі. Ботулінічний токсин – це одна з найсильніших отрут, що зустрічаються в природі. Самі спори дуже стійкі до дії факторів зовнішнього середовища, наприклад, вони не гинуть навіть при кип’ятінні протягом 5 годин.  Ботулінічний токсин, навпаки, при кип’ятінні тривалістю 15-20 хвилин   руйнується повністю. Важливо – ботулотоксин зберігається в уражених мязах неправильно приготованої сушеної, або вяленої риби протягом 9 місяців.  Характерно, що спори Clostridium botulinum знаходяться в зараженому продукті не рівномірно, а зосереджені у визначених ділянках. Тому з однієї банки або одну і ту ж копчену рибу може їсти вся сім’я, а захворіти можуть лише один або кілька людей. Також ботулотоксин не впливає на смакові властивості харчового продукту.

            Інкубаційний період при ботулізмі становить від кількох годин до 5 днів.  До перших симптомів ботулізму відносять двоїння в очах, відчуття туману перед очима, неможливість розглянути дрібні деталі,  також буває опущення одного чи двох верхніх повік,   розлад ковтання та мовлення, біль в животі, нудота, блювота, діарея. Слабкість міжреберних м’язів викликає порушення дихання, дихання стає поверхневим, відбувається порушення роботи серцево-судинної системи. Розвивається дихальна недостатність , що є основною причиною смерті при ботулізмі. Без використання сучасних і спеціалізованих методів лікування, введення протиботулінічної сироватки навіть незначна доза токсину викликає в людини смерть.  

       Щоб попередити виникнення захворювання, необхідно знати:

     При домашньому консервуванні суворо дотримуватися  правил гігієни. Пам’ятати, що будь-які герметично закриті консерви є  потенційно небезпечними. Особливо це стосується м’ясних, рибних консервів домашнього виготовлення, а також консервованих грибів, зеленого горошку, бобових. Перед вживанням такі консерви необхідно піддати кип’ятінню   протягом 15-20 хвилин, щоб ботулінічний токсин зруйнувався.

     Не вживати рибу та рибопродукти, м´ясо та м´ясопродукти, консерви сумнівної якості. Не придбавати зазначені продукти на несанкціонованих ринках, з рук в підозрілих осіб тощо, а при  придбанні в дозволених місцях ( спеціалізованих магазинах, павільйонах, контейнерах,   санкціонованих ринках та ін.) не соромитись у продавця вимагати документи, що підтверджують безпечність і якість продукту.

     Випотрошувати рибу необхідно ще живою, оскільки в кишечнику снулої риби через 2 години при високій температурі навколишнього середовища може розвинутись небезпечний ботулотоксин, який не руйнується ні під   дією  високої концентрації солі ні під дією оцтової чи лимонної кислоти. Не сушити, не вялити, не коптити рибу з нутрощами.  Не купляти снулу рибу.

      Дотримуватись умов зберігання та термінів споживання харчових продуктів.

      Прийміть до уваги зазначені поради, адже ботулізм - це     хвороба, якої можна запобігти, і захворіти чи не захворіти –  залежить тільки від нас самих.

      У випадку виявлення перших ознак харчового отруєння   не займайтесь самолікуванням, а терміново зверніться до найближчої лікувальної установи за допомогою медпрацівників.  Своєчасне звернення збереже вам здоров’я та життя. Пам’ятайте: хворобу легше попередити, ніж лікувати. Будь-яке отруєння не проходить безслідно. Бережіть своє здоров’я і здоров’я близьких .