Власникам тварин щодо профілактики та боротьби з африканською чумою свиней

Африканська чума свиней (АЧС) - найнебезпечніша хвороба цих тварин, яка створює величезні ризики знищення свиней на території не лише області, а й України в цілому, втрати робочих місць у фермерських господарствах, призводить до значних фінансових втрат.

Особливо прикро, коли спалахи АЧС трапляються через нехтування суб'єктами господарювання елементарними правилами утримання свиней, як наприклад: суцільною огорожею, використанням обладнаного санпропуску, наявності відповідних ветеринарних документів тощо. Що необхідно знати щодо засобів профілактики?

Профілактикою АЧС на сільськогосподарських підприємствах по вирощуванню свиней є:

- обов'язкова ідентифікація усього поголів'я;

- реєстрація потужності оператора ринку в Держпродспоживслужбі за місцем впровадження діяльності;

- робота господарств у "закритому" режимі з дотриманням ветеринарно-санітарних, гігієнічних, медичних вимог;

- безвигульне утримання свиней;

- завезення тварин, продуктів тваринного походження та кормів, виключно, з "благополучних" територій;

- термінові повідомлення до Держпродспоживслужби про випадки загибелі свиней у невстановлених для цього місцях та без супровідних ветеринарних документів;

- дотримання Інструкції з профілактики та боротьби з африканською чумою свиней, затвердженою наказом Міністерства аграрної політики та продовольства України від 07 березня 2017 р. № 111 (http://zakon2.rada.gov.ua/laws/show/z0432-17);

- згідно п.п.10 п.5 розділу ІІ "Заходи з профілактики та попередження занесення збудника АЧС" Інструкції з профілактики та боротьби з африканською чумою свиней, співробітникам господарств, незалежно від форм власності, не дозволяється утримувати свиней в домогосподарствах;

- при переміщенні свиней необхідно дотримуватися ветеринарно-санітарних вимог.

АЧС легше попередити, ніж усувати її наслідки. Варто зазначити, що отримання миттєвих вигод та переваг від порушення ветеринарно-санітарних правил, в свою чергу, може призвети до повного знищення поголів'я свиней в господарстві.

Усвідомлення небезпеки цієї хвороби працівниками свиногосподарств та іншими громадянами, дбайливе ставлення до дотримання ветеринарно-санітарних вимог може запобігти спалахам АЧС.

Звертаємо увагу, що відшкодування майнової шкоди(збитків), завданої фізичним і юридичним особам внаслідок запровадження карантину(карантинних обмежень) тварин або у зв'язку з проведенням процедур і робіт щодо ліквідації особливо небезпечних (карантинних) хвороб, здійсюється з резервного фонду відповідного бюджету, відповідно до Порядку відшкодування майнової шкоди(збитків), завданої особам внаслідок запровадження карантину(карантинних обмежень) тварин або у зв'язку з проведенням процедур і робіт щодо ліквідації особливо небезпечних(карантинних) хвороб, затвердженого постановою КМУ від 31 жовтня 2012 року № 1003 (http://zakon3.rada.gov.ua/laws/show/1003-2012-п).