Екологічне ноу-хау Нових Санжар

У Нових Санжарах успішно діє ноу-хау голови селищної ради Андрія Реки — екологічні карети

Керівник говорить, що екокарети (їх ще називають велокаретами) — це вигідна заміна сміттєвозам і запорука практично ідеальної чистоти у селищі. Пристрій являє собою триколісний велосипед із металевою корзиною для сміття. Все геніальне — просто, недарма говорять у народі. А ще — дешево, — стверджує Река:

— Порівняйте витрати на велокарету і сміттєвоз. Останнє — справа дорога, адже доводиться витрачатися на бензин, запчастини і зарплату шоферу. Для інших селищ на Полтавщині ці витрати — дуже суттєві.

Андрій Река поруч з місцевим ноу-хау — екокаретою
Андрій Река поруч з місцевим ноу-хау — екокаретою

Ми запитали в Андрія Олександровича, де він позичив ідею з екологічними катерами.

— Одного разу я побачив жінку, що скуплялася на ринку за допомогою такого пристрою, — пригадує керівник. — І відразу зрозумів, що нам потрібно робити. Ми купили 5 екокарет по 800 гривень. Найняли на роботу людей з низькою кваліфікацією — але за великі гроші. Знаю, для Полтави зарплата у 1000 гривень на місяць кошти невеликі, але для Нових Санжар, повірте, це суттєвий внесок до сімейного бюджету. У нас продавщиця у магазині отримує до тисячі, а люди з вищою освітою — не набагато більше.

Яскраві урни з гаслом "Дякуємо за чистоту"
Яскраві урни з гаслом "Дякуємо за чистоту"

Роботи у працівників екокарет вистачає. Територія селища велика — 500 гектарів. Їм необхідно заїхати в усі куточки Нових Санжар, до 10-ти організованих місць відпочинку, до кожної урни, яких нараховується приблизно 500. Щоб не було зайвих клопотів, щоранку о 6.45 біля селищної ради прибиральники зустрічаються з Андрієм Рекою. Говорять про проблеми, висловлюють свої пропозиції. Він, відповідно, допомагає фінансово чи організаційно. І більше до проблеми охайності селища не повертається — тому що проблеми не існує.

— Я з довірою ставлюся до робочого люду. Знаю, що деякі з них у минулому зловживали алкоголем або були неробами. А вони знають, що велокарети дають їм шанс жити по-людськи, а всім мешканцям — користь і привід для гордості.

Але повністю відмовитися від послуг «сміттєвозу з шофером» селище, звичайно, не може. У Нових Санжарах близько 3800 господарств, тому два рази на тиждень у кожного з них забирають і вивозять побутові відходи. За чотири останніх роки збоїв у цьому процесі не було.

— Наші люди вранці йдуть на роботу чистою дорогою. Наші гості відпочивають із задоволенням і не дивляться під ноги. Так само, як і батьки дітей, до відпочивають у місцевих таборах. Не доглядати за місцем, де живеш, це все одно, що посадити дорогих гостей за брудний стіл. Це хамство — не прибирати вдома, — говорить Андрій Река.

Анна ДОВГОШЕЙ, «Полтавщина».